Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Ludzie bezdomni - streszczenie

mógł się uczyć, bo zaopiekowała się nim ciotka. Tomasz wyznaje, że mieszkając u niej przeszedł piekło, był poniżany, musiał pomagać ciotce. Judym zwiedza hutę, przekonuje się, że jego brat Wiktor pracuje wyjątkowo ciężko, w niebezpiecznych dla zdrowia warunkach.

Rozdział III

Tomasz Judym zostaje zaproszony do domu znanego warszawskiego lekarza, doktora Czernisza. To człowiek, który do majątku i stanowiska doszedł ciężką pracą. Lekarz organizuje u siebie regularne spotkania kolegów po fachu. Judym postanawia wygłosić odczyt o higienie. Ma wielką tremę, bo w towarzystwie są bardo znani lekarze. Najpierw mówi o sytuacji biedoty w Paryżu, mieszkającej w noclegowniach i przytułkach. Potem opowiada o nędzarzach z polskich miast i wsi. Opisuje przerażające warunki higieniczne, panującej w żydowskiej dzielnicy Warszawy. Zarzuca lekarzom, że umieją dbać o higienę tylko u bogaczy, tylko im służą, natomiast biedota pozostawiona jest sama sobie. Judym proponuje przyjęcie uchwały, nakazującej walkę z biedą. Rozpętuje się gwałtowna dyskusja, zebrani traktują Tomasza pobłażliwie, szczególnie w czasie kolacji, Judym jest całkowicie ignorowany. Rozgoryczony wraca do domu, przy wyjściu napotyka doktora Chmielnickiego. Lekarz tłumaczy mu, że medycyna to nie misja, ale zawód jak każdy inny.

Rozdział IV

Judym spaceruje w Alejach Ujazdowskich, idzie do parku. Jest piękny jesienny dzień, październik. Tomasz czuje rozczarowanie, spowodowane tym, że nie jest w stanie realizować swoich młodzieńczych ideałów. Chciał pomagać biednym a nie zdołał przekonać do swoich pomysłów innych lekarzy. Spotkał się z obojętnością i drwinami. Judym przechodzi przez ulicę, w przejeżdżającym powozie widzi trzy panienki, które spotkał przed rokiem w Paryżu.

Rozdział V

Judym pracuje w szpitalu jako asystent, a wieczorami