Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Ludzie bezdomni - streszczenie

z przedziału. W czasie przesiadki, przy zmianie wagonu, okazuje się, że Tomasz ma pecha – znów trafia do przedziału ze swawolnym Dyziem i jego matką. Ale to nie koniec, po zakończeniu podróży koleją, kiedy Judym przesiada się do powozu, wsiadają tam również matka z synem – oni też jadą do Cisów. Podróż jest dalszym ciągiem udręki, chłopiec nadal dokucza Judymowi. Wreszcie mężczyzna nie wytrzymuje, wlepia niesfornemu Dyziowi serię klapsów i wysiada z powozu. Judym idzie do najbliższej wsi, by wynająć wóz, który zawiezie go do Cisów. W czasie jazdy wozem chłop kupuje butelkę wódki w karczmie i upija się. Wóz pędzi coraz szybciej po rozmiękłych, błotnistych drogach, wreszcie wywraca się. Judym jest cały umazany błotem. Klnąc ze złości, idzie pieszo do Cisów. Dociera tam już po zmroku. Okazuje się, że dwa pokoje, które ma zajmować, są całkiem okazałe. Miejscowość robi dobre wrażenie, Judym czuje się tam dobrze.

Rozdział VII

Judym zwiedza uzdrowisko. Cisy leżą w dolinie między dwoma pasmami wzgórz, środkiem  przepływa rzeka, tworząc dwa stawy. Dolina porośnięta jest lasem. Uzdrowiskiem zarządza grupa wspólników, rozrzuconych po całym świecie. Po śmierci Niewadzkiego, główną rolę odgrywa pan Leszczyński, skracający swe nazwisko do Les. To on zwolnił poprzedniego dyrektora, który urządzał wystawne bankiety, gonitwy i polowania, a nie dbał o walory zdrowotne Cisów. Funkcję przejął doktor Węglichowski, przywracając uzdrowisku pierwotną rolę. Les pisze list do Judyma, prosząc go o częstą korespondencję. Administratorem Cisów jest Jan Bogusław Krzywosąd Chobrzański, stary kawaler. Judym składa mu powitalną wizytę.

Rozdział VIII

Judym zwiedza szpital, gdzie będzie pracował. W kościele spotyka znane sobie już panny – Natalię, Wandę i Joannę. Po nabożeństwie ksiądz zaprasza całe