Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Ludzie bezdomni - streszczenie

towarzystwo na plebanię. Judym i kapłan idą na papierosa, przez okno widzą młodego człowieka, pana Karbowskiego. Ksiądz wyjaśnia Tomaszowi, że mężczyzna pochodzi z dobrej rodziny, ale jest nicponiem i naciągaczem. W dwa lata przepuścił majątek, jaki mu zostawił ojciec, teraz wyłudza pieniądze od lokajów. Karbowski od roku nie płaci za pokój, jaki zajmuje w uzdrowisku. Młody człowiek wchodzi na plebanię i wita się z wszystkimi, widać od razu, że Karbowski bardzo podoba się pannie Natalii.

Rozdział IX

Judym siedzi w pokoju i obserwuje krajobraz po przejściu burzy. Wdycha rześkie powietrze, ogarniają go marzenia o miłości.

Rozdział X

Pamiętnik Joanny Podborskiej. Dziewczyna jest córką zubożałej szlachty, wcześnie straciła rodziców. Ciotka pomogła jej w ukończeniu gimnazjum, potem dziewczyna została guwernantką dzieci bogatej rodziny warszawskich Żydów. Kolejnym miejscem pracy Joanny są Cisy, gdzie zajmuje się wnuczkami pani Niewadzkiej. Joanna wspomina odwiedziny w majątku swojego wujostwa w Mękarzycach. Krewni traktują swoich pracowników z pogardą. Podborska dostrzega krzywdy, wyrządzane ubogim ludziom.


Tom II

Rozdział I

Judym doprowadza do otwarcia szpitala w Cisach, zaczyna leczyć pacjentów uzdrowiska i okolicznych chorych. Tomasz pracuje od świtu do obiadu, a popołudnia spędza na spacerach i zabawianiu dam. Po nadejściu jesieni do szpitala trafiają dzieci chore na febrę, pochodzące z folwarcznych czworaków. Judym ustala, że za epidemię odpowiedzialne są stawy z rybami, założone przez administratora tuż obok budynków folwarku. Judym próbuje nakłonić administratora do przeniesienia folwarku, ale bezskutecznie. Swoje mieszkanie dla chorych chce oddać panna Podborska. Pani Niewadzka postanawia, że dzieci zamieszkają w budynku dawnej piekarni.

Rozdział II

Judym postanawia przekonać