Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Ludzie bezdomni - streszczenie

zarząd uzdrowiska do osuszenia stawów. Tomasz jest częstym gościem w willi u doktora Węglichowskiego, towarzystwo – administrator, proboszcz, kilku kuracjuszy i obaj lekarze grają tam wieczorami w karty. Judym spostrzega, że bardzo wiele dzieli go od tych ludzi, widzi, nie dbają oni o wprowadzanie w uzdrowisku zmian, które mogą poprawić leczenie kuracjusz. Judym decyduje, że osuszeniu stawów porozmawia z komisją, zbierająca się co roku w Cisach. Tworzą ją przedstawiciele zarządu. Węglichowski i administrator postanawiają do tego nie dopuścić. Dyrektor nie zezwala Judymowi na udział w spotkaniu z komisją, twierdząc, że Tomasz nie ma do tego prawa. Judym ma okazję mówić o swoim projekcie na kolacji u doktorostwa. Jak łatwo przewidzieć, propozycja spotyka się ze zdecydowanym oporem Węglichowskiego i administratora. Również członkowie komisji nie rozumieją, o co chodzi Judymowi, bo według dokumentów, liczba pacjentów w Cisach wzrasta. Tomasz, podobnie jak w czasie odczytu u doktora Czernisza, czuje się odrzucony i niezrozumiany. Jego stosunki z doktorem i administratorem gwałtownie się pogarszają.

Rozdział III

Tomasz, jak obiecał, pomaga rodzinie brata. Za pieniądze odłożone z pensji lekarza w Cisach, sfinansował wyjazd Wiktora do Szwajcarii. Brat ma tam zacząć pracować. Na dworzec Wiktora odprowadza żona i dzieci. Teosia martwi się, że mąż może ją porzucić.

Rozdział IV

Pewnego kwietniowego dnia Judym idzie o świcie odwiedzić chorych, mieszkających w wioskach niedaleko Cisów. Spotyka wracającą skądś powozem Joannę Podborską. Po długim namowach panna wyznaje, że Natalia Niewadzka uciekła z Karbowskim, by wziąć z nim ślub. Podborska nie zdołała przekonać Natalii do zmiany decyzji. Młoda para wyjechała za granicę. Judym jest przekonany, że Karbowski przepuści majątek Natalii