Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Ludzie bezdomni - streszczenie

i ją zostawi. Podborska chce wiedzieć, czy Tomaszowi nie jest smutno po wyjeździe Natalii, którą uważała za jego ukochaną. Zdziwiony Judym zaczyna rozumieć, że kocha Podborską.

Rozdział V

Wiktor Judym sprowadza żonę i dzieci do Szwajcarii, gdzie mieszka i pracuje. Teosia wsiada do pociągu do Wiednia, skąd po kilku przesiadkach ma dojechać do terytorium szwajcarskiego. Zmęczona kobieta zasypia i przegapia stację, gdzie miała przesiąść się na kolejny pociąg. Nie wie co ma robić w obcym kraju, nie znając języka. Na szczęście spostrzega dorożkę, której pasażerowie to Polacy. Okazuje się, że to Natalia i Karbowski, którzy po ślubie pojechali do Austrii. Karbowscy pomagają Teosi i dzieciom, umieszczając ich we właściwym pociągu. Wreszcie kobieta dociera do męża. Wiktor zajmuje dwa skromne pokoiki w kamienicy. Rodzina wita się, a potem Judym wychodzi do pracy. Zmęczona Teosia zasypia, budzi ją krzyk obcego mężczyzny, który pokazuje zerwane liście. Okazuje się że to dzieci Judymów oberwały winorośl, rosnącą wzdłuż budynku. Wiktor wie, że z tego powodu będą musieli opuścić mieszkanie a niczego tak taniego już nie znajdą. Mężczyzna postanawia wyjechać do Ameryki, Teosia jest przerażona.

Rozdział VI

Judym pracuje w szpitalu i leczy okoliczną ludność, wieczorami spotyka się na spacerach z Joanną i jej podopieczną, Wandą. W czasie wspólnych przechadzek Tomasz uświadamia sobie, że traktuje Joannę jak swoją narzeczoną, choć przecież nawet się nie oświadczył. Pewnego dnia spotykają się sami, Wanda pojechała na konną przejażdżkę. Joanna mówi Tomaszowi, że widziała go przed trzema laty w warszawskim tramwaju. Judym zaczyna rozumieć, że Podborska też go kocha. Oświadcza się Joannie, panna zgadza się zostać jego żoną.

Rozdział VII

Administrator Krzywosąd wymyślił nową metodę usuwania szlamu