Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Ludzie bezdomni - streszczenie

ze stawów rybnych. Kazał wrzucać go do strumienia, skąd czerpali wodę mieszkańcy wioski. Judym nie ma wątpliwości, że takie postępowanie doprowadzi do nowych zachorowań na febrę. Mówi o tym Węglichowskiemu i administratorowi. Dochodzi do kłótni a potem bójki. Judym wrzuca Krzywosąda do stawu.

Rozdział VIII

Po incydencie z Krzywosądem Judym traci pracę w Cisach. Nie wie, dokąd iść. Zastanawia się nad przeproszeniem administratora, ale rezygnuje, bo czuje, że to byłoby zbyt duże poświęcenie z jego strony. Tomasz w tajemnicy przed Joanną wyjeżdża z Cisów. Na dworcu spotyka dawnego kolegę z Paryża. To pan Korzecki, który proponuje mu pracę w Zagłębiu Dąbrowskim, gdzie sam jest inżynierem. Wieczorem przybywają na miejsce. Tomasz próbuje napisać lis do Joanny. Judym poznaje swoje nowe mieszkanie i lecznicę, gdzie będzie pracował.

Rozdział IX

Następnego dnia rano Judym budzi się i idzie oglądać górnicze miasteczko. Są tam tylko domy, ulice i tory kolejowe, ani śladu zieleni. Płynąca w pobliżu rzeka ma wodę rudego koloru. Judym odnajduje Korzeckiego i razem zjeżdżają pod ziemię. Inżynier wita się z górnikami słowami „Glikauf”, czyli „Szczęść Boże”. Tomasz patrzy na pracę górników, konie ciągnące wagony z węglem. Górnicy pracują bardzo ciężko, ale Judym zwraca uwagę na okrutne traktowanie koni, okładanych batem przy każdej okazji. Tomasz pyta Korzeckiego, czy zwracał uwagę pracownikom na to, by nie znęcali się nad końmi. Korzecki tłumaczy, że robił to wiele razy, ale nie było żadnego efektu.

Rozdział X

Judym poznaje pana Kalinowicza, dyrektora kopalni w Zagłębiu. Dyrektor mieszka w pięknym domu, położonym w parku. Do Kalinowicza prowadzi Judyma Korzecki. Tomasz poznaje syna i córkę dyrektora, młody Kalinowicz kończy studia i zamierza robić doktorat. On i Korzecki rozmawiają o chorobach