Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Ludzie bezdomni - streszczenie

umysłowych, sposobach kształcenia dzieci zagranicą i higienie. Młody Kalinowicz narzeka, że lekarz, zajmujący się górnikami, musi dbać o ludzi aż z ośmiu kopalni. Syn dyrektora krytykował też jego zdaniem rozrzutne postępowanie górników, którzy niepotrzebnie wydają pieniądze na mydło. Judym przysłuchiwał się dyskusji, ale myślał o liście, jaki wysłał do Joanny. W pewnym momencie przybył posłaniec. Judym wyszedł za Korzeckim, sądząc, że to odpowiedź na jego list. Okazało się jednak, że to paczka dla Korzeckiego. Inżynier nie był zadowolony, że Judym widział jak dostawał przesyłkę. Wyjaśnił Tomaszowi, że to materiał na ubranie.

Rozdział XI

Do Judyma przychodzi Olek Daszkowski, uczeń gimnazjum. Chłopak jest synem zubożałej rodziny szlacheckiej, mieszkającej w budynku obok inżyniera Korzeckiego. Olek prosi Judyma, by odwiedził jego chorą na suchoty matkę. Po przybyciu na miejsce Tomasz stwierdza, że choroba jest w ostatnim stadium i nie uratuje życia kobiety. Matka Olka prosi, by Judym pomógł jej przetrwać jeszcze kilka miesięcy, chce wiedzieć, co się stanie z synem. Tomasz pociesza ją, ale jest bezsilny. Po wyjściu od Daszkowskich czuje, że umierająca kobieta stała mu się bardzo bliska, jak nikt inny.

Rozdział XII

Judym zostaje lekarzem fabrycznym w kopalni. Często spotyka się z Korzeckim, jego najbliższym znajomym. Tomasz zauważa, że inżynier zachowuje się dziwnie nieswojo. Pewnego dnia posłaniec przynosi Judymowi list od Korzeckiego, napisany na skrawku papieru. Tomasz postanawia pojechać do inżyniera, w bramie mija się z powozem Korzeckiego. Furman krzyczy, by jak najszybciej jechał do przyjaciela. Okazuje się, że Korzecki nie żyje. Leży w swoim mieszkaniu z roztrzaskaną głową. Do pokoju inżyniera wchodzi mężczyzna, który przekazywał mu paczkę.

Rozdział XIII

Judym idzie