Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Ludzie bezdomni - Czas i miejsce akcji

Akcja powieści toczy się w latach 90. XIX wieku i obejmuje około trzy lata. Tomasza Judyma poznajemy, kiedy studiuje medycynę w Paryżu. Po ponad roku bohater wraca do Warszawy, mieszka tam i pracuje do kwietnia kolejnego roku, kiedy wyjeżdża do uzdrowiska w Cisach. Jako lekarz spędza tam również około roku. Akcja kończy się późnym latem w Zagłębiu, gdzie Judym przenosi się po wyrzuceniu z Cisów. Dodatkowo, poznajemy wydarzenia z przeszłości Judyma, kiedy był chłopcem, podobnie poznajemy przeszłość Joanny Podborskiej, jej lata szkolne i gimnazjalne.

Miejscem akcji początkowo jest Paryż i słynne miejsca muzeum Luwr oraz Wersal. Potem wydarzenia przenoszą się do Warszawy, dzielnicy biedoty wokół ulic Ciepłej i Krochmalnej, gdzie Judym się wychował i nadal mieszka tam jego brat. Bohater spaceruje także po Alejach Ujazdowskich. Po opuszczeniu Warszawy, Judym jedzie do Cisów a kiedy traci tam pracę, do Zagłębia Dąbrowskiego. Z pamiętnika Joanny poznajemy miejsca związane z jej narodzinami i dzieciństwem, Głogi, Mękarzyce oraz Kielce. W jednym z rozdziałów opisana jest podróż żony Wiktora Judyma, brata Tomasza, przez Austrię oraz jej przybycie do Szwajcarii.